18 Nis 2015

Tünelin Ucu: Veltins Arena

Schalke 04 ya da tam ismiyle FC Gelsenkirchen-Schalke 04,  Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Gelsenkirchen'e bağlı Schalke yönetim biriminde kurulu bir Alman futbol kulübüdür. Şu an 80.000 aşkın üyesiyle Almanya’nin ikinci büyük spor kulübü durumundadır. Schalke 04’ün en büyük özelliği, kurulduğu bölgenin temel geçim kaynağının kulüpte izlerinin hala buluyor olmasıdır.

Schalke, demir yataklarının yoğun olduğu Ruhr bölgesindeki - Gelsenkirchen ile Dortmund arasında- maden işçileri tarafından kurulur. Bu sebeple lakapları "Knappen" (Madenciler)’dir. Bu lakabı da hakkıyla taşıyarak nesillerdir aktarıyorlar. Kulübün gerçek sahipleri ve taraftarları maden işçileri olarak kabul ediliyor. Kulübün en büyük geleneklerinden biri de belirli zamanlarda özellikle tüm futbol takımı olarak maden ocaklarına ziyaretlerde bulunmaları. Bu ziyaretlerle kulübün özüne dönerek futbolcuları bütünleştirmesi, o eski ruhun yaşatılmak istenmesi ve  aynı zamanda Schalke'nin gerçek destekçileri olan maden işçilerine de moral niteliği taşıyor. Günümüzün endüstriyelleşen futbolun da böyle bir geleneğin sürmesi aslında futbolun halktan hangi kesimler için çok daha önemli olduğunu gösteriyor ve bize umut veriyor.

Schalke'nin eski futbolcusu Raul maden işçileriyle


Bu gelenek öyle sürmüş ki madencilerle kulübün ilişkisi kulüp yapılarının isimlerine dahi yansıyor. Maden işçileri madene girmeden önce birbirlerine iyi şanslar dilemek için "GlückAuf" derlermiş, maça başlamadan önce de Schalke'nin şansı için ‘’AufSchalke’’ demeye başlamışlar.  Kulüp stadının eski ismi de bu şans dileğinden geliyor:  Arena AufSchalke. Daha sonra 2005 yılında stadyum isim hakkı bira markası Veltins’e satılıyor ve stadyumun ismi değişerek Veltins Arena oluyor. Fakat kulüp gerçek taraftarlarının izini silmiyor. 2014-15 sezonu başında futbolcuların çıkış tüneli maden ocaklarına giriş tüneli şeklinde dizayn ediliyor. Bu tünel gerçek maden ocaklarıyla neredeyse aynı tarzda soğuk ve karanlık şeklinde.
Bu şekilde futbolculara, maça çıkarken gerçek tarihlerini ve onları tribünde destekleyen kişilerin bilet paralarını ne şekilde kazandıklarını gösteriyor, maça gelirken hangi yoldan çıkıp geldiğini anımsatıyor. Kulüp stadyum isminden madencilerin anısını silse de hala izlerini yaşattığını göstermiş oluyor.

Real Madrid tüneli kendi resmi Youtube hesabından tanıtıyor

Hiç yorum yok: